Sanal Gerçeklik Tabanlı Hastane Uygulamalarımız

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulamaları

Fizik tedavi uygulamaları ile hastanın yapması gereken hareketler uygulama içerisinde gösterilmektedir ve hastadan bu hareketleri yapması istenmektedir. Yapılan hareketlere puan verilerek, hastanın daha yüksek puan alması için kendini motive etmesi ve dolayısıyla hareketleri yapabilmesi sağlanabilmektedir. Yapılan hareketler kayıt altına alınarak raporlanabilmektedir.

Fiziksel veya mental rehabilitasyon uygulamalarında sanal gerçeklik teknolojisi kullanılabilir. Doktorlar tarafından kontrol edilebilen simülasyonlar sayesinde rehabilitasyon süreçleri daha etkili hale getirilebilir.

Fobi Tedavisi Uygulamaları

Sanal gerçeklik tabanlı uygulamalar ile hasta, korktuğu nesne ya da durumla karşılaştırılabilir. Kapalı alan korkusu olan kişi kendini bir asansörde hissedebilir, yükseklik korkusu olan biri kendisini bir gökdelenin tepesindeymiş gibi görebilir.

Hastaların korkularıyla doktor kontrolünde yüzleşmesini sağlayan sanal gerçeklik tabanlı uygulamalar ile fobi tedavileri hastane ortamında etkin bir şekilde yapılabilmektedir.

Ağrıları Azaltıcı Etki

Hasta yatağında hastaya izletilen rahatlatıcı sanal gerçeklik videoları veya simülasyonları, hastanın odaklandığı noktayı değiştirerek ağrıların hissedilmesinin azaltılmasına katkı sağlar.

Yatan hastalara ilaç vermek yerine ağrılarının dışında başka bir noktaya odaklanmaları için rahatlatıcı videolar ve etkileşimli simülasyonlar kullanılmaktadır.

TSSB Tedavisi

Afet ya da terör saldırıları sonrası oluşabilecek travma sonrası stres bozuklukları tedavisinde sanal gerçeklik tabanlı simülasyonlar kullanılabilir.

Hasta simülasyon ortamında doktor kontrolünde travma yaşadığı ana götürülerek tedavi edilebilmektedir. Hasta travma yaşadığı ortamda (bir savaş ortamında veya afet ortamında vb.) bulunabilmektedir.

Eğitim Uygulamaları

Tıp eğitimlerinde kullanılmak üzere özel simülasyonlar geliştirilebilmektedir. Sanal gerçeklik ile insan vücudunun değişik organlarının, karmaşık üç boyutlu görüntüleri üzerinde çalışabilme olanağı sağlanmaktadır. Tıp fakültesi öğrencileri için sanal ortamda bir kadavra üzerinde çalışma imkanı sağlanmaktadır.

Eğitimlerde kullanılmak istenen tüm objeler kullanıcıların istekleri doğrultusunda özel olarak modellenebilmektedir. Simülasyon ortamında eğitim amaçlı farklı senaryolar hazırlanabilmektedir.

Özel Projeler

Hastaneler için özel sanal gerçeklik projeleri, simülatörler, yapay zeka, big data, nesnelerin interneti gibi ileri yazılım hizmetleri verilebilmektedir.

Haptic uygulamalar, robotik uygulamalar, şekil hafızalı metal uygulamaları, kas hareketi ölçümü, hasta takip yazılımı, uzaktan erişimli hasta kontrolü, uzaktan erişimli ön muayene, uzaktan erişimli hasta ziyareti gibi yenilikçi projeler yapılabilmektedir.